ozważa rozwiązania takie jak kolektory słoneczne z czysto ekonomicznych powodów.
Fotowoltaika to bowiem idealny sposób na to aby połączyć dwa w jednym - czyli aby rozpocząć bardziej ekologiczny tryb życia, a także zaoszczędzić na swoich rachunkach za prąd. W wielu przypadkach możliwe jest bowiem zaprojektowanie i zamontowanie takiej instalacji fotowoltaicznej, że jest ona w stanie zapewnić energię dla całego gospodarstwa domowego. Dotyczy to zwłaszcza tych domów, które mają dostęp do dużej powierzchni na której możliwe jest zamontowanie wielu paneli słonecznych.
Fotowoltaika to duży wydatek na samym początku, co jest powodem dla którego tak wiele osób zwleka z jej montażem. Jednakże z perspektywy czasu jest to świetna inwestycja, która zapewni że rachunki za energię elektryczną są znacznie mniejsze. Zatem pragnąc zadbać o środowisko naturalne i swój domowy budżet na pewno warto zainwestować w kolektory słoneczne.
Zarówno kolektory słoneczne jak i panele
Ceny prądu mogą często przyprawić nas o zawrót głowy. Dlatego też, wiele osób podczas budowy lub modernizacji budynku bierze pod uwagę alternatywne źródła energii. Energia odnawialna pozyskiwana ze słońca jest przyjazna środowisku i darmowa. Dodatkowo pomaga ograniczyć produkcję smogu. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku jest fotowoltaika oraz kolektory słoneczne. Czym różnią się te dwa sposoby wykorzystania energii słonecznej? Dzięki panelom słonecznym pozyskujemy energię elektryczną, czyli prąd stały, natomiast kolektory słoneczne zmieniają promieniowanie w ciepło. Jeśli interesuje nas tylko podgrzanie wody najlepszym rozwiązaniem będą kolektory słoneczne. Zastosowanie takiego rozwiązanie pozwoli właścicielom kotłów na paliwa stałe cieszyć się ciepłą wodą poza sezonem grzewczym. Panele fotowoltaiczne polecane są dla gospodarstw domowych w których występuje duże zużycie energii elektrycznej oraz w sytuacjach gdzie, jako główne źródło ciepła do ogrzewania budynku zastosowano pompę ciepła. Zarówno kolektory słoneczne jak i panele fotowoltaiczne montowane są na dachu oraz są bardzo podobne do siebie.
Większość z nas doskonale zdaje sobie
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że stan środowiska naturalnego nie jest najlepszy, delikatnie mówiąc. Być może staramy się coś robić, aby nie szkodzić naturze - przemieszczamy się najczęściej rowerem, zrezygnowaliśmy z jedzenia mięsa, itp. To jednak zdecydowanie za mało, abyśmy mogli mówić, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy. Zresztą, nie zapominajmy, że inni często nie robią nic w kierunku ochrony środowiska, a wręcz pogarszają jego, i tak fatalny już, stan, swoim niefrasobliwym zachowaniem. Stańmy w opozycji do takich osób i spróbujmy robić jeszcze więcej dla natury, która jest przecież naszą matką. Róbmy co w naszej mocy, działajmy ekologicznie i z głową. Fotowoltaika bez wątpienia będzie w tym naszym sprzymierzeńcem. Energia odnawialna to koncept znany nam wszystkim od dawna, dlaczego by więc nie włączyć go do swojego codziennego życia? Kolektory słoneczne, a raczej ich wykorzystanie, przyniesie nam bardzo wiele korzyści, nie wspominając już nawet o dobrodziejstwach, jakie zafundują środowisku. Może warto poznać więcej szczegółów i zamontować je u siebie?
Oby dwa systemy są w pełni
Coraz więcej osób już na etapie budowy domu decyduje się na zastosowanie systemów wykorzystujących energię słoneczną do ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Fotowoltaika i kolektory słoneczne to obecnie najbardziej popularne sposoby na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Oby dwa systemy są w pełni przyjazne środowisku, nie emitują zanieczyszczeń a przede wszystkim są opłacalne, ponieważ energia odnawialna jest darmowa. Kolektory słoneczne przeznaczone są głównie do podgrzewania wody użytkowej. Firmy instalujące kolektory w domach jednorodzinnych biorą pod uwagę ilość mieszkańców i ilość zużytej ciepłej wody w ciągu dnia. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są pakiety składające się z 2 lub 3 kolektorów, a cena wraz z montażem wynosi około 7 tys. zł. Inaczej jest w przypadku paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną i są zalecane dla gospodarstw domowych, w których występuje duże zużycie prądu. Każdy zainteresowany powinien przekalkulować sobie, na podstawie własnych rachunków za prąd, ilość energii elektrycznej, którą chce wyprodukować w ciągu roku. Standardowe zestawy dla domu jednorodzinnego posiadają moc 2 kW, a koszt takiego rozwiązania to około 12 tys. zł.